Přednáška Hospice a umění doprovázet v Havlíčkově Brodě

Ve středu 13. ledna se konala přenáška pro veřejnost paní doktorky Marie Svatošové, zakladatelky prvního kamenného hospice v Čechách. Započala se tak šňůra přednášek s tímto tématem na Vysočině. První přednášku navštívilo na 150 posluchačů.

“Lékař může uzdravit někdy, ulevit často a potěšit vždycky.” (dr. Hutchinson, 19. století) To je jedna z vět, jež byla citována ústy doktorky Svatošové, která je vůdčí osobností českého hospicového hnutí a také odbornou garantkou Spolku pro lůžkový hospic Mezi stromy, z. s. Ten usiluje o výstavbu lůžkového hospice na Vysočině, kde toto zařízení zatím chybí.

Hospic je zdravotně sociální zařízení, které se věnuje komplexní péči o nevyléčitelně nemocné a umírající. Zahrnuje specializovanou lékařskou i ošetřovatelskou péči, poradenství i duchovní doprovod a pomáhá také rodinám a blízkým nemocného.